Rate this item
(0 szavazat)

fth 2.jpg - 76.99 KbAz idén immár 16. alkalommal került sor neves külföldi akusztikus gitárosok vendégszereplésével a Nemzetközi Akusztikus Gitárzenei Fesztiválra. A 10-12 koncertből álló országos koncertsorozat egyik állomása Esztergom. Városunk 2016-ban csatlakozott a rendezvényhez. A 2017-es programra május 13-án és 14-én került sor a Vármúzeum Lovagtermében. A fesztivál több tekintetben is rendhagyó volt, és minden eddiginél gazdagabb műsorral várta a közönséget. Nyolc karakteres gitárművész, valamint a zenélésben, a szervezésben és a műsorvezetésben is egyaránt jeles Szabó Sándor lépett a közönség elé. A rendezvény az Akusztikus Gitárzene Egyesület – elnöke Szabó Sándor –, Esztergom Város Önkormányzata és a Magyar Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeuma támogatásával valósult meg.

Május 13-án zsúfolásig megtelt a koncert helyszíne. Szabó Sándor köszöntőjében elmondta, hogy a megrendezésre kerülő koncertek célja az itthon kevésbé ismert modern akusztikus gitármuzsika népszerűsítése olyan művészek fellépésével, akik kreatív, egyéni zenét játszanak. Nagy örömet jelent számára, hogy Esztergomban, ahol évekig sikerrel működött a Szendrey-Karper László Nemzetközi Gitárfesztivál, most újraéled a mozgalom. Nem titkolt szándéka a szervezőknek, hogy más koncepció mentén, újragondolva, a mai kornak megfelelő módon és stílusban, a gitárfesztiválok hagyománya folytatódjon. A két esztergomi koncert különlegessége, hogy a meghívott zenészek, ebben a felállásban, csak városunkban hallhatók. Jelezte, hogy az esztergomi programot gazdagítja a Stageshop Hangszerbolt gitárkiállítása és bemutatója, valamint Don Ross és John Goldie gitárművészek workshopja. A fesztiválgála napjaira időzítették az országos akusztikus gitárzenei tehetségkutatót is. „Az eltelt 16 év alatt felnőtt egy új generáció, aki megismerhette az akusztikus gitár kultúráját, amely annak előtte hazánkban teljesen ismeretlen volt. Eljött az ideje, hogy felmérjük és támogassuk azokat a tehetséges kreatív előadókat, akik majd az elkövetkezendő évtizedekben meghatározó személyiségei lesznek a hazai akusztikus gitárzenének. A legjobbak a május14-én megrendezésre kerülő döntőben kerülnek színpadra” – mondta Szabó Sándor. Ezt követően lépett a közönség elé Fábián Annamária, a rendkívül tehetséges fiatal gitárművész hölgy. Repertoárjában a klasszikus gitárdarabok mellett modern kompozíciók is hallhatók voltak. Ezen az estén ismert dallamok is felcsendültek előadásában. Cole Porter szerzemények és francia sanzonok átiratait hallhattuk. Stanislav Barek, a cseh akusztikus gitárvilág képviselője következett. Gitárkoncerteket szervez, hanglemezei jelennek meg, publikációi olvashatók, kották kiadásával is foglalkozik Széles körű tevékenységének köszönhetően terjed az új gitárstílus Csehországban. Műsorán mexikói és country stílusú zene is felcsendült a morva népdal mellett, amelynek előadása során énekelt is. Andres Godoy – chilei származású zenész – egyedülálló jelenség az akusztikus gitárosok világában. Egy baleset következtében elvesztette jobb karját. Nem hagyta abba a gitározást, hanem kifejlesztett egy speciálisan bal kézre épülő komplex játéktechnikát. Játékát hallgatva fel sem tűnik, hogy zenéje egyetlen kezének négy ujjával valósul meg a hangszeren. Művészetében a dél-amerikai zene a modern fingerstyle stílussal ötvöződik, nemcsak pengeti, ütögeti is a húrokat, énekkel kíséri a zenét. A ritmus, a harmónia, a dallam, az ének, a jókedv és a közvetlenség egyszerre van jelen művészetében. Előadása során fantasztikus hangulatot teremtett, igazi „showman”-ként állt a színpadon. Megénekeltette a közönséget is, a zene segítségével Esztergomból San Antonióba vonatoztunk. A produkció végén a vastaps nem maradt el. A gitáros művészete és egyénisége egyaránt elbűvölte a közönséget. Bob Bonastre francia gitárművész jól ismert zenész a párizsi jazzkörökben. Francia és spanyol szülők gyermekeként Afrikában született. Játékában e három hatás érvényesül. A gitározást klasszikus zenével kezdte, amely fokozatosan vezetett az improvizatív stílusok felé. A hangszer megszólaltatásának igen változatos módjait választotta. A zenét fütyüléssel, fejhang (falzett) énekléssel egészítette ki. Edoardo Bignozzi olasz gitárművész. Egyéni zenét játszik klasszikus és akusztikus gitáron. Több kulturális hatást ötvöz, kompozíciói a klasszikus zene és a jazz között helyezkednek el, amelyeken brazil és indiai hatások is felfedezhetők. Érzelmes, lágy dallamokat is megszólaltatott műsorában.
A május 14-i gálakoncerten Romanek Etelka polgármester asszony köszöntötte a megjelenteket. Elmondta, hogy ez alkalommal is olyan csodálatos élményben lehet majd részünk, amely átsegít a hétköznapok nehézségein. Szabó Sándor gitárművész bemutatta a tehetségkutató verseny döntőseit, akik egy-egy zeneszámmal bemutatkoztak a közönségnek is. Demény Gergely, Dörnyei Szabolcs, Laklia András, Lukács Dávid és Horváth Bálint – az első helyezett – mutatta be műsorát. Mind az öten meghívást kaptak a jövő évi fesztivál koncertjeire. A program John Goldie műsorával folytatódott, aki Skóciából érkezett. Előadásában feldolgozások és saját szerzemények is helyet kaptak. A jazz, a blues, a kelta népzene és a funky hatása egyaránt érződik játékán. Ma sem tagadja meg rockos múltját, ennek bizonyítékaként eljátszotta azt a számot, amelyet először adott elő gitáron. Felcsendültek a Deep Purple együttes legismertebb számának – Smoke on the water – motívumai. Livio Gianola olasz gitáros művészetében összesíti a különféle irányzatokat. Balettekhez, filmekhez és más színpadi produkciókhoz írt már kísérőzenét. Világszerte ad koncerteket. Ezen az estén nyolchúros gitáron játszott, a spanyolos hatás érvényesült a zenedarabokban. (Mexikói tánc, Barcelona, Flamenco, Donna Colonna). Don Ross, kanadai gitáros, eredetileg zeneszerzést tanult. Stílusteremtő gitáros, aki fantasztikus hangokat csal elő hangszeréből. Zenéje a jazz, a blues és a folk egyfajta modern ötvözete, amit megkapó formában ad elő. Az általa kidolgozott pengetéstechnika mára a fingerstyle gitárosok alapvető technikai elemévé vált. Fejlett technikáját remek ritmusérzékével vegyíti, kiegészítve a nem szokványos ötletekkel. Gyakran alkalmazza az ütögetés technikáját, gazdagította az ujj-játék eszköztárát.
Csodálatos élmény volt a gitárfesztivál két gálakoncertjén részt venni. Az esztergomi teltházas koncert bárhol megállta volna a helyét a világban. Ez alkalommal is különböző mentalitású művészek játékában gyönyörködhettünk, különböző stílusok, eltérő dallamvilágok mutatták be az akusztikus gitárzene szépségeit. Reméljük, lesz folytatása az ilyen és ehhez hasonló fantasztikus, több állomásos koncertkörutaknak a jövőben is. Bízunk benne, hogy az igényes és meditatív muzsikát kedvelő közönség ismét új élményekkel gazdagodhat.

A fotót Szabó László készítette.

Az oldalt készítette:

Elérhetőségek

Telefon: +36 30/911 49 65

E-mail: info@evid.hu

Olvasói Levelek: olvaso@evid.hu

Impresszum

Esztergom és Vidéke - Társadalmi és Kulturális Folyóirat

  • Kiadó: Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület
    Címe: 2085 Pilisvörösvár, Szent János u. 8.
    Kiadásért felelős: Ruda Gábor
     
  • Főszerkesztő: Filemon Béla
  • Szerkesztők:

               Németh Gabriella
               Szűcs Katalin
               Horváth Gáborné
               Tátyi Tibor